1

Promo 1

Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach
Muzeum Techniki

2

Pałac Odrowążów

3

Zabytkowy Kościół z 1121r.

4

Zabytkowy zegar z 1902r.

Serdecznie witamy

W razie jakichkolwiek zapytań lub w celu
uzyskania pomocy, prosimy o kontakt.

 

Urząd Gminy w Chlewiskach
ul. Czachowskiego 49
26-510 Chlewiska


dane kontaktowe


Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach

tel: 486287040

Dyrektor: Teresa Marciniak

http://www.chlewiska.pl/podstrona_gminny_osrodek_kultury.html
https://www.facebook.com/Gminny-Ośrodek-Kultury-w-Chlewiskach

Kluski ziemniaczane po załawsku potrawą regionalną z ziemniaków!

01.10.2017 r. w Muzeum Wsi Radomskiej   odbył się Festiwal Ziemniaka. Odwiedzający skansen uczestniczyli w wykopkach, piekli ziemniaki w popiele, degustowali tradycyjne potrawy z ziemniaka.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na potrawę ziemniaczaną.  Do udziału w konkursie ,, Potrawa regionalna z ziemniaków'' zostały zaproszone zespoły folklorystyczne , Koła Gospodyń Wiejskich z regionu radomskiego...więcej


XII PRZEGLAD KAPEL WESELNYCH IM.ANTONIEGO I ADAMA WYRWIŃSKICH W PAWŁOWIE

We współczesnej kulturze wsi polskiej najbardziej żywym ruchem społeczno-kulturalnym jest niewątpliwie działalność kapel ludowych i zespołów śpiewaczych.

Tradycją stało się, że od 12 lat w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Pawłowie odbywa się cykliczna impreza promująca kulturę ludową oraz folklor. Jest nią Przegląd Kapel Weselnych im. Antoniego i Adama Wyrwińskich. Podczas przeglądu rywalizują między sobą kapele z regionu radomskiego , które wykonują autentyczny repertuar ludowy. Organizatorami konkursu są: Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach, Urząd Gminy w Chlewiskach oraz Starostwo Powiatowe w Szydłowcu...więcej
Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach wznawia zajęcia...plakat
PIĘKNY JUBILEUSZ ŚWIETLICY GOK W ZAŁAWIE

 

20 lat liczy sobie świetlica Gminnego Ośrodka Kultury w Załawie. We wtorek, 15 sierpnia 2017 roku, odbył się w tej miejscowości festyn z okazji jubileuszu świetlicy. Na uroczystość przybyli liczni goście, m.in. wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, sekretarz gminy Grzegorz Hylicki, radni gminni a także przewodnicząca Rady Powiatu- Anita Gołosz oraz wójt Mirowa Artur Siwiorek...więcej


TRADYCYJNIE I KONCERTOWO - XVI ŚWIĘTO ŻELAZA I STALI W CHLEWISKACH

Obchody XVI Święta Żelaza i Stali organizowanego przez Gminę Chlewiska oraz warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu już za nami. Bogaty program wydarzenia sprawił, że cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem i było tłumnie odwiedzane przez mieszkańców Gminy Chlewiska i okolicznych miejscowości. Utworzone w 2002 roku Święto Żelaza i Stali stało się główną imprezą gminy i weszło na stałe do kalendarza imprez kulturalnych regionu radomskiego...więcej


XXIII FESTIWAL FOLKLORU im. Józefa Myszki w Iłży

16 Lipca 2017

49 zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów z różnych stron kraju wzięło udział w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki, który odbył się w Iłży.

Impreza rozpoczęła się Mszą Świętą w iłżeckim Kościele Parafialnym pw. NMP, po której uczestnicy festiwalu w uroczystej paradzie przy dźwiękach kapel przemaszerowali ulicami miasta do Amfiteatru, gdzie rozpoczęły się przesłuchania.

Jury w składzie:dr Stefan Rosiński oraz Adolf Krzemiński po obejrzeniu prezentacji zespołów śpiewaczych, kapel ludowych i solistów wyłoniło laureatów festiwalu oraz przyznało dodatkowe nagrody w uznaniu wysokiego wyrównanego poziomu artystycznego festiwalowych prezentacji. Wśród nagrodzonych znaleźli się artyści z Gminy Chlewiska, tj. zespół śpiewaczy ,, Cymbrzanki'' z Huty oraz solistka z zespołu ,, Ostałki'' Maria Kowalik z Ostałówka.Zespół śpiewaczy ,, Cymrzanki'' z Huty


 

XI Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka w Wieniawie


Za nami XI Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka, które odbyły się 16 lipca 2017 r. w Wieniawie. W wieniawskim parku zaprezentowało się 15 kapel, 10 solistów instrumentalistów, 18 zespołów śpiewaczych i 9 solistów śpiewaków w sumie 52 podmioty. Wśród wymienionych artystów znalazły się zespoły śpiewacze z Gminy Chlewiska oraz kapela Wiesława Zielonki i Edwarda Orłowskiego.

W wyniku przesłuchań Komisja konkursowa przyznała nagrody w w/w kategoriach. W kategorii kapel ludowych Kapela Wiesława Zielonki i Edwarda Orłowskiego z Broniowa zajęła III miejsce. Również podobne miejsce zajął zespół ludowy,,Ostałki'' z Ostałówka.

XI Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka” promują tradycje regionalne i doskonale podkreślają wartości zakorzenione w tradycjach naszych przodków.
WAKACYJNE WARSZTATY W GOK-U


Przez całe wakacje w GOK-u w Chlewiskach odbywają się cykliczne zajęcia dla dzieci z terenu gminy. W poniedziałki są to zajęcia twórcze, na których dzieci tworzą różne przedmioty, m.in. ramki na wakacyjne zdjęcia z wikliny papierowej, zwierzątka z makulatury, kwiaty z bibuły, kwiaty z szyszek, pojazdy z recyklingu. Planuje się wykonać zwierzątka z papieru kolorowego, kwiaty z pojemników po jajkach, . Natomiast w sierpniu dzieci wykonają.,,łapacze snów'', biżuterię z rurek do napojów i koralików. Warsztaty te prowadzi bezpłatnie. p. Joanna Młynarczyk.

We wtorki prowadzone są przez p. Katarzynę Mazur zajęcia,, Elektronika dla smyka'', podczas których dzieci uczą się zasad pracy przy komputerze, tworzą różne obrazy w Scratchu, prowadzą gry typu labirynt, wyścigi. W późniejszych godzinach p. Małgorzata Kunowska ,, bawi'' się z dziećmi w teatr .

Środy to ,, Owocowy raj'', czyli zajęcia kulinarne i warsztaty florystyczne. Uczestnicy tych zajęć przygotowują zdrowe, owocowe przystawki, uczą się tworzyć piękne kwiaty z krepiny. Zajęcia te prowadza panie Izabela Stachura i Joanna Młynarczyk.

Czwartek to dzień poświęcony na zabawy w języku angielskim. Prowadzi je p. Justyna Pawlak- lektorka j. angielskiego. Poprzez gry i zabawy uczestnicy tych zajęć poznają podstawy języka angielskiego. Ciekawym pomysłem była propozycja śniadania ,, po angielsku'', czyli przygotowania naturalnych produktów na śniadanie, nazwanie ich w języku angielskim.

Piątek to dzień przeznaczony na zajęcia biblioteczne, czyli dzień w świecie fantazji, głośne czytania ulubionych bajek dla dzieci, wykonywania ilustracji do przeczytanych fragmentów. Zajęcia te prowadzą panie bibliotekarki,tj. Izabela Stachura i Barbara Gawin.

Wszystkie zajęcia i warsztaty są bezpłatne, materiały do prac dzieci otrzymują od GOK-u. Planuje się kontynuować w/w zajęcia w drugiej połowie wakacji.Zdjęcie użytkownika Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach.

Przegląd Zespołów Ludowych
w Zaborowiu 09.07.2017 r. udział zespołu obrzędowego "Ostałki" z Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach
,, BEZPIECZNE WAKACJE'' W GOK W CHLEWISKACH

W okresie wakacji Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach bierze udział w akcji ,, Bezpieczne wakacje 2017''. Głównym jej celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dzieci podczas spędzania wolnego czasu. Każda świetlica GOK zapewnia podczas wakacji opiekę uczestnikom zajęć świetlicowych, organizując przy tym różnorodne zajęcia, np. twórcze, teatralne, komputerowe czy naukę języka angielskiego poprzez zabawę dla najmłodszych . W Domu Kultury w Chlewiskach zajęcia odbywają się codziennie w godzinach od 10:30-12:30, jak również w godzinach popołudniowych.
Trzeciego lipca b.r. roku Dom Kultury w Chlewiskach zorganizował wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych festyn ,, Bezpieczne wakacje'' dla około 150 dzieci z terenu gminy Chlewiska. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję poznać zasady bezpiecznego podróżowania, spędzania wolnego czasu. Do udziału w imprezie zostali zaproszeni funkcjonariusze z KP Policji w Szydłowcu oraz druhowie z OSP w Chlewiskach. Dzięki nim dzieci pogłębiły wiedzę związaną z bezpieczeństwem podczas wakacji. W trakcie festynu odbył się konkurs na wykonanie plakatu ,,Wakacje bez ryzyka- radość bez używek'' oraz quiz nt profilaktyki uzależnień. Oprócz konkursów profilaktycznych instruktorki świetlic przeprowadziły konkursy sprawnościowe i artystyczne. Za udział w nich wszystkie dzieci zostały nagrodzone słodyczami. 
Dużą atrakcją dla uczestników festynu były tradycyjnie dmuchańce oraz zabawy z animatorem. Podczas gier dzieci wykazały się dużą sprawnością i pomysłowością. Na zakończenie festynu wszyscy mogli poczęstować się kiełbaską z grilla. 
Jesteśmy przekonani, że impreza i podjęte działania profilaktyczne pozytywnie wpłynęły na wzrost kompetencji dzieci w zakresie bezpiecznego spędzania letniego wypoczynku. Opisane działania są możliwe do zrealizowania dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Dyrektor GOK w Chlewiskach dziękuje za dofinansowanie do imprezy, dzięki czemu można było zakupić nagrody do konkursów, zamówić zamki dmuchańce oraz przygotować poczęstunek.Noc Świętojańska w Chlewiskach

Wieczorem 23 czerwca b.r. mieszkańcy Chlewisk i zaproszeni goście spotkali się nad urokliwym stawem  św. Jana Nepomucena w Chlewiskach, aby świętować najkrótszą noc w roku, noc pełną magii i czarów. Tutaj bowiem oraz na placu GOK-u odbyła się impreza nawiązująca do tradycji obchodów Nocy Świętojańskiej. Organizatorem jej był Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach, który zaprosił zespoły śpiewacze funkcjonujące przy GOK w Chlewiskach, członków Klubu Seniora ze Stefankowa, panie z KGW oraz mieszkańców Chlewisk i okolic. Na imprezę przybyły także zespoły śpiewacze,, Kuźniczanki'' i ,, Sobótki'' działające przy Domu Kultury w Bliżynie,,  oraz  kapela ludowa i zespół śpiewaczy ,, Kumosie’’ z Sadku. Nie zabrakło też przedstawicieli władz: byli wśród nich wójt gminy Waldemar Sowiński i sekretarz gminy Grzegorz Hylicki. Towarzyszyli nam także druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Chlewisk , którzy pomogli  w organizacji imprezy,, Noc Świętojańska’’.

Rozpoczęła się ona o godzinie 18:00 prezentacją wianków przygotowanych przez poszczególne świetlice GOK oraz zespoły śpiewacze. Wszystkie one były zrobione z polnych kwiatów i ziół. Następnie zespół obrzędowy ,, Ostałki’’ z Ostałówka zaprezentował niezwykle ciekawy obrzęd pod nazwą ,, Wianki’’. Po występie uroczysty korowód  podążył nad staw św. Jana Nepomucena, by dopełnić tradycji i puścić wianki na wodę, które  jak co roku, popłynęły wraz z nurtem rzeki. Nieocenieni okazali się strażacy z OSP w Chlewiskach, którzy na pontonach czuwali nad prawidłowym przebiegiem imprezy. Puszczanie wianków na wodę z zapalonym świeczkami odbijającymi się w wodach stawu św. Jana Nepomucena miało bardzo wielu zwolenników, a wianki prezentowały się uroczo i romantycznie. Po powrocie korowód usiadł wokół ogniska, gdzie odśpiewano szereg piosenek biesiadnych. Nie zabrakło kiełbaski z ogniska i bigosu przygotowanego przez pracownice GOK w Chlewiskach oraz dobrej muzyki. Do późnych godzin nocnych wszyscy mieli okazje bawić się przy muzyce ludowej.

 

 

 

 

 


II Przegląd Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego Mirów 2017
Udział zespołów: "Ostałki" i " Załawianki" z Gminnego Ośrodka Kultury w ChlewiskachWYSTĘPY FOLKLORYSTYCZNE GMINNYCH ZESPOŁÓW

Jak co roku, na początku czerwca odbywają się w Przysusze Dni Kolbergowskie, podczas których ma miejsce Mazowiecki Przegląd Folkloru. W tym roku był to XVIII przegląd i odbył się dnia 04.06.2017 r. 
Do Przysuchy pojechało 5 zespołów folklorystycznych z terenu gminy Chlewiska oraz kapela Wieśka Zielonki z Broniowa. Nasi artyści wystąpili w dwóch kategoriach:
1. W kategorii zespołów śpiewaczych.
2. W kategorii kapel ludowych.
W pierwszej kategorii wystąpiły 33 zespoły śpiewacze - I miejsce ( 3 zespoły równorzędnie) zajął m.in. Zespół Śpiewaczy „Ostałki” z Ostałówka gm. Chlewiska.
Zdobyliśmy również wyróżnienie w drugiej kategorii. Przyznano je kapeli Wieśka Zielonki z Broniowa.
W Mazowieckim Przeglądzie Folkloru w Przysusze po raz pierwszy wystąpił dziecięcy zespół ludowy ,, Wróbelki'' z Ostałówka, który bardzo ładnie zaprezentował się na scenie. Zespół ten jest nadzieją, że kultura ludowa nie zaniknie w naszej gminie.FESTYN RODZINNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA - GOK w CHLEWISKACH

W sobotę (3 czerwca) odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Impreza miała miejsce na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Chlewiskach, gdyż organizatorem był GOK w Chlewiskach, a współorganizatorem Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 
Festyn otworzyła dyrektor GOK Teresa Marciniak, witając wójta gminy Waldemara Sowińskiego, zgromadzone dzieci wraz z opiekunami oraz wszystkich pozostałych. Następnie głos zabrał wójt gminy Waldemar Sowiński, który złożył 
dzieciom życzenia z okazji ich święta. Po oficjalnym powitaniu odbyły się liczne konkursy n/t uzależnień i profilaktyki. Uczestnicy byli nagradzani słodkościami. Dużą popularnością cieszył się konkurs plastyczny ,, Mądry wybór'' nawiązujący do tematyki uzależnień. I tu na zwycięskie drużyny czekały nagrody. Z kolei policjanci z KP Policji w Szydłowcu sprawdzili u dzieci znajomość zasad bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i bezpieczeństwa podczas wakacji. Wszystkie nagrody oraz poczęstunek ufundowane były przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co dyrektor GOK w Chlewiskach składa podziękowania.
Bogaty program imprezy zapewnił dzieciom zabawę na wiele godzin. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z profesjonalnymi animatorami z firmy ,, Hihohotam'', którzy zaoferowali uczestnikom festynu wiele atrakcji m.in. zabawy z chustą, skręcanie balonów, bańki małe i duże, dmuchańce. Również instruktorki świetlic zabawami urozmaicały festyn, organizując konkursy, malując buźki dzieciom czy też przygotowując kiełbaskę z grilla.
W imprezie wzięło udział około 200 dzieci ze świetlic GOK oraz miejscowych.Dzień Matki uczczony

29 maja 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chlewiskach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Matki, którego organizatorami były dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach. Uroczystość rozpoczęła Teresa Marciniak- Dyrektor Ośrodka, składając życzenia pomyślności wszystkim mamom.
Uczestnicy warsztatów zajęciowych zaprezentowali efekty całorocznej pracy – nauki gry na gitarze i na kyobardzie prowadzonej przez p. Rafała Szymańskiego i p. Kamila Gorazińskiego. Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach reprezentował również zespół młodzieżowy , który działa pod opieką Kamila Gorazińskiego.
Na spotkanie zostały zaproszone wszystkie mamy, a przede wszystkim mamy uczestników warsztatów.


TURNIEJ ,,O WIEŻĘ ODROWĄŻA’’ PO RAZ KOLEJNY W GMINNYM OŚRODKU KULTURY W CHLEWISKACH
27.05.2017 r. została zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach przy współudziale Klubu Szachowego ,,Wieża" Szydłowiec kolejna edycja turnieju szachowego ,,O Wieżę Odrowąża" . Do współzawodnictwa zgłosili się młodzi szachiści – członkowie klubów szachowych oraz niepełnosprawni szachiści z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu.
W turnieju udział wzięło łącznie 20 zawodników : 8 z gminy Chlewiska, 6 z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Korona" Szydłowiec, 4 z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu i po 1 z Klubów Szachowych ,,Kordian" Bliżyn i ,,Alternatywa" Szydłowiec, w tym 6 szachistek. Rozegrano 7 rund, walka była niezwykle emocjonująca i wyrównana, a rozstrzygnięcia zapadły w ostatniej rundzie. Na zwycięzców czekały medale, wspaniałe puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez GOK w Chlewiskach, a także przez "Wieżę" Szydłowiec i Hutę Szkła w Woli Korzeniowej. W przerwie zawodnicy skorzystali z posiłku. 
W kategorii open czołówka turnieju ukształtowała się następująco:
1. Szymon Żurek (Chlewiska)- 6 pkt.
2. Michał Orlicki (UKS ,,Korona" Szydłowiec)-5.5 pkt.
3. Maciej Kowalczyk (UKS ,,Korona" Szydłowiec)- 5,5 pkt. 
4. Hubert Murawski (,,Kordian" Bliżyn)-5 pkt.
5. Wiktor Mazur (,,Alternatywa" Szydłowiec)- 4,5 pkt. 
6. Bartosz Kaluga (Chlewiska)- 4 pkt. 
W oddzielnej klasyfikacji- Mistrzostwa Chlewisk Juniorów (dotyczy tylko zawodników gminy Chlewiska) tabela końcowa przedstawiała się następująco:
1. Szymon Żurek - 6 pkt.
2. Bartosz Kaluga - 4 pkt.
3. Krzysztof Olan - 3 pkt. (najmłodszy zawodnik)
W kolejnej klasyfikacji ,, Najlepsza zawodniczka’’ wyniki przedstawiały się następująco: 
1. Maria Molińska (Skarżysko Kam.- UKS "Korona" Szydłowiec)- 4 pkt. (świetne 7 miejsce w kat. open)
2. Ewelina Gozdecka ( UKS "Korona" Szydłowiec) - 3,5 pkt.
3. Martyna Olszewska (Chlewiska) - 2,5 pkt. 
W tabeli końcowej zawodników niepełnosprawnych czołowe miejsca zajęli: 
1. Hubert Murawski (,,Kordian" Bliżyn ) - 5 pkt.
2. Michał Kojara (WTZ Szydłowiec) - 3,5 pkt. (doskonałe 8 miejsce w kat. open)
3. Piotr Podsiębierski ( WTZ Szydłowiec) - 3,5 pkt.
Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej drużyny zajęły miejsca (liczono 3 najlepsze wyniki zawodników w turnieju indywidualnym) : 
1. UKS ,,Korona" Szydłowiec (trener Marian Frąk) - 15 pkt.
2. Gmina Chlewiska (trener Dariusz Żurek) - 13 pkt.
3. WTZ Szydłowiec - 12 pkt.
Nagrody uroczyście wręczali zwycięzcom dyrektor GOK Teresa Marciniak, mistrz powiatu szydłowieckiego w szachach Dariusz Żurek i Marian Frąk- kierownik turnieju. Zawody sędziował Łukasz Łukomski - sędzia szachowy II klasy z Bliżyna.

Informuje: Marian Frąk- Klub Szachowy "Wieża" Szydłowiec


Zajęcia biblioteczne w filii GBP w Pawłowie.

Dzieci z klas I-III ze PSP w Pawłowie uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych w filii GBP w Pawłowie.Podczas spotkania młodzi czytelnicy zapoznali się z wyposażeniem biblioteki,nowościami książkowymi a także zasadami wypożyczania książek ,korzystania z katalogu również elektronicznego.Uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania na temat biblioteki,brali udział w konkursie zagadek literackich,zajęciach plastycznych na okładkę ulubionej książki,Wysłuchali też bajki z serii "Masza i niedżwiedż".OCALMY OD ZAPOMNIENIA...

W sobotę 20 maja po raz kolejny odbyła się Noc Muzeów. W tym roku na zaproszenie Muzeum Wsi Radomskiej skansen odwiedziły panie z zespołu obrzędowego ,, Ostałki '' z Ostałówka, by pokazać, jak darło się pierze na dawnej wsi. 
,, Ostałki'' to zespół obrzędowo- śpiewaczy, który od wielu lat kultywuje lokalne tradycje ludowe, promuje gminę Chlewiska w regionie, przedstawia różne obrzędy. Tym razem w Chałupie z Jastrzębi - w Muzeum Wsi Radomskiej- panie przedstawiły ciekawy obrzęd darcia pierza, który cieszył się zainteresowaniem biorących udział w Nocy Muzeów.
Kolejne dwa zespoły, tj. ,, Pawłowianki'' i ,, Broniowianki'' reprezentowały gminę Chlewiska na Pikniku Szydłowieckim ,, Seniorzy dla miasta'' w dniu 21maja 2017 roku. Zostały zaproszone przez Stowarzyszenie Emerytów ,, Spokojna Jesień Życia''. Na szydłowieckiej scenie przedstawiły pieśni regionalne z naszego regionu.PASOWANIE NA CZYTELNIKA W GBP W CHLEWISKACH

Dnia 25.05.2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Chlewiskach
odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika  uczniów klas I.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki , wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Na tę uroczystość przybyli uczniowie klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej w Chlewiskach wraz z wychowawczynią p. W. Hylicką.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie,  dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Następnie odgadywali  bajkowe zagadki, które dotyczyły bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Panie bibliotekarki- Barbara Gawin i Izabela Stachura książką dokonały pasowania każdego z uczniów. Już jako czytelnicy biblioteki  otrzymali  prezenty, m.in. pamiątkowe dyplomy, książeczki i zakładki do nich oraz słodycze.    Uroczystość odbyła się w bardzo miłej atmosferze. Na zakończenie dzieci zostały zapoznane ze zbiorami bibliotecznymi, poznały zasady wypożyczania oraz regulamin korzystania z biblioteki.

 


TYDZIEŃ BIBLIOTEK W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W CHLEWISKACH

W dniach od 8-15 maja z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich obchodziliśmy w całej Polsce Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest m.in.  podkreślenie  roli czytania i bibliotek. Motywem przewodnim było hasło ,, Biblioteka. Oczywiście!''

Gminna Biblioteka Publiczna w Chlewiskach po raz kolejny włączyła się                  w obchody Tygodnia Bibliotek, zapraszając uczniów i przedszkolaków na wspólne czytanie bajek. W dniu 11.05.2017 r.  z tej okazji   gościliśmy przedszkolaków                   z Samorządowego Przedszkola w Chlewiskach. Zaprosiliśmy średniaków na     ,,spotkanie'' z Misiem Uszatkiem, ponieważ Uszatek w 2017 roku obchodzi 60. urodziny! W związku z tym  postanowiliśmy włączyć dzieci do obchodów urodzin ich książkowego bohatera. W trakcie spotkania  dzieci zaciekawieniem słuchały wybranych przygód Misia Uszatka, a następnie odpowiadały na zadawane pytania przez panie bibliotekarki.

Na zakończenie spotkania wręczono przedszkolakom obrazki- kolorowanki z Misiem Uszatkiem z zadaniem  pokolorowania ich. Wykonane prace, z których   zrobiono wystawę, dzieci przedstawiły podczas drugiej wizyty w bibliotece. Tym razem również maluchy poprosiły o wspólne czytanie bajki. Były także  zabawy przeprowadzone przez panie bibliotekarki.


W ludowych rytmach

Zespół ,, Cymbrzanki’’ z Huty na antenie Radia Kielce

Zespól ludowy ,, Cymbrzanki’’ powstał  jesienią 2015 roku przy świetlicy  w Hucie. Jest to najmłodszy zespól folklorystyczny działający w Gminnym Ośrodku Kultury Chlewiskach. Nazwę  wziął od najwyższego wzniesienia na  południowo- wschodnim skraju gminy Chlewiska- góry Cymbry. Podczas występów zespół prezentuje dawne pieśni ludowe regionu radomskiego, jak również opiewa piękno Chlewisk i okolic, sławi  Cymbrę i okoliczne wioski.

10 maja w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Hucie odbyło się spotkanie zespołu  śpiewaczego „Cymbrzanki’’ z Jerzym Szczepankiem  z redakcji muzycznej Radia Kielce. Celem spotkania było nagranie utworów z repertuaru zespołu, które będą prezentowane słuchaczom na antenie Radia Kielce w dn.28.05.2017 r. w godz. 14.00- 15:00. Podczas nagrania obecny był przewodniczący Rady Gminy- Jerzy Gnat oraz dyrektor GOK- Teresa Marciniak.

Zespół w następującym składzie: Teresa Kamińska- kierownik zespołu, Katarzyna Nowak- Młynarczyk, Marianna Bańkowska, Wanda Kopeć, Anna Wojtera, Bogusława Nowak, Anna Erbel, Magdalena Erbel, Renata Olan nagrał następujące pieśni: ,,Łoj dana, łoj dana'', ,,Cymbrzanie'', ,,  Łod zarania'', ,, Rośnie kwiotek'', ,,Łod zapomniena'', ,,Jechoł se z górecki'', ,,Nad brzegiem wody'', ,,Tam u jeziora'', ,,U moi mamusi'', ,,Zaświeć mi miesiącku'', ,,Posłuchojta ludziska'', ,,Siadoj ze na wóz'', ,,Tam w ogrodzie róży kwiecie''.

Śpiewaczkom na akordeonie przygrywał instruktor muzyki folklorystycznej-  p. Sławomir Miernik oraz Leonard Kamiński- bębenek tradycyjny.

Zapraszamy.

Polskie Radio Kielce ma największy w Polsce zbiór muzyki ludowej - prawie 100 tysięcy utworów, nagranych i zrealizowanych w radiowych studiach, w terenie oraz podczas przeglądów i konkursów folklorystycznych. FOLK RADIO ma przybliżyć słuchaczom muzykę naszych korzeni, pokazać jej różnorodność i piękno.GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY O TYTUŁ ,, MISTRZA ORTOGRAFII'' ROZSTRZYGNIĘTY

24 kwietnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chlewiskach odbył się V Otwarty Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii”, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i dorosłych. Organizatorem przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Chlewiskach.

Celem konkursu było promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego oraz kształcenie nawyku prawidłowego stosowania tych zasad. Uczestnicy podczas ortograficznych zmagań mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady ortograficzne.

W konkursie wzięło udział 19 uczniów z 5 gminnych szkół podstawowych .  Wszyscy uczestnicy zmierzyli się z prawdziwymi „łamańcami językowymi”, wykazali się przy tym dużą wiedzą i umiejętnościami. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni    i umiejętności ich zastosowania w praktyce.

Tytuł „Mistrza Ortografii” w kategorii szkół podstawowych zdobyła Agata Chowańska- ucz. klasy VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Pawłowie.

Komisja konkursowa przyznała ponadto drugie miejsce Natalii Kierkuś – ucz. kl. VI w PSP w Skłobach oraz wyróżnienia dla następujących uczniów: Małgorzaty Głowackiej – kl. VI w PSP w Skłobach, Amelii Bębenek- kl.V w PSP              w Cukrówce, Julii Nowak- kl.VI w PSP w Budkach, Grzegorza Kryczki-  kl V       w PSP w Chlewiskach. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w konkursie.

Uczestnicy konkursu ortograficznego otrzymali dyplomy oraz gratulacje, a zwycięzcy oraz wyróżnieni nagrody książkowe i długopisy. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, który wręczył uczestnikom nagrody oraz foldery gminy Chlewiska.

Cele konkursu - promowanie poprawnej polszczyzny oraz podnoszenie świadomości ortograficznej dzieci i młodzieży – zostały zrealizowane dzięki współpracy dyrektorów, a także nauczycieli oraz pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Chlewiskach.

 

 


PALMOWY KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

Podobnie jak w latach ubiegłych w Niedzielę Palmową odbył się Szydłowiecki Kiermasz Wielkanocny, podczas którego rozstrzygnięto palmowy konkurs. Jury oceniało rękodzielnicze wyroby w trzech kategoriach. W pierwszej ,, Najładniejsza palma tradycyjna duża'' drugie miejsce przyznano zespołowi obrzędowemu ,, Ostałki'' z Ostałówka.
W kategorii ,,Najładniejsza palma tradycyjna'' wyróżnienie przyznano zespołowi ,, Cymbrzanki'' z Huty. Natomiast za ,, Najładniejszą palmę nietradycyjną'' uznano zgłoszoną do konkursu palmę ze świetlicy w Pawłowie, drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Hucie. To samo KGW otrzymało największą liczbę głosów w plebiscycie publiczności w kategorii ,, palmy nietradycyjnej''.
Podczas XV Szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego na scenie przed ratuszem wystąpiły zespoły ludowe z gminy Chlewiska, tj. zespół ,, Załawianki'' i zespół ,, Broniowianki''.


WIELKANOCNE WARSZTATY W DOMU KULTURY 
W CHLEWISKACH

Kultywowanie rodzimych tradycji i sukcesywne przypominanie o ich ważności stanowi ważne zadanie dla Gminnego Ośrodka Kultury w Chlewiskach .Przykładem może być zorganizowany w okresie przedświątecznym Kiermasz wielkanocny, w czasie którego można było podziwiać przepiękne palmy oraz ozdoby na wielkanocny stół.

Gminny Ośrodek Kultury w Chlewiskach zorganizował ponadto w dniu 04.04.2017 r. ciekawe warsztaty wielkanocne, podczas których można było rozwinąć swoje umiejętności plastyczno-techniczne. Z zaproszenia tym razem skorzystali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Budkach oraz z PSP w Pawłowie. 
Wielkanocne ozdoby uczestnicy