1

Promo 1

Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach
Muzeum Techniki

2

Pałac Odrowążów

3

Zabytkowy Kościół z 1121r.

4

Zabytkowy zegar z 1902r.

Serdecznie witamy

W razie jakichkolwiek zapytań lub w celu
uzyskania pomocy, prosimy o kontakt.

 

Urząd Gminy w Chlewiskach
ul. Czachowskiego 49
26-510 Chlewiska


dane kontaktowe

...Każde dziecko jest dobre i bezcenne...

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej w Chlewiskach rozpoczął się od uroczystej akademii , którą zainaugurowała Pani Dyrektor Anna Jaśkiewicz serdecznie witając przybyłych gości: Wójta Gminy - Waldemara Sowińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy - Jerzego Gnata, Sekretarz Gminy Grzegorza Hylickiego, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzynę Zbroszczyk, jak również przedstawiciela Fundacji „Eco Textill – od Was dla Was” Panią Monikę Lipnicką, a także obecnych na uroczystości rodziców oraz najważniejszych „ bohaterów dnia” - uczniów naszej szkoły. W przemówieniu skierowanym do najmłodszych, Pani Dyrektor podkreśliła, iż dzieci zajmują w życiu dorosłych najważniejsze miejsce. Rodzice cieszą się z narodzin dzieci, troskliwie opiekują się nimi przez całe życie , budują wokół nich atmosferę szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Jako pedagodzy wiemy, że dziecko to istota najpełniej naturalna, którą należy doskonalić, kształtować w nim rozsądek i wyobraźnię, ale rodzina, w której wzrastają dzieci jest niezastąpiona, to ona przekazuje najmłodszym najcenniejsze wartości: miłość, dobro, szacunek do siebie i innych. Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas I-VI była wyrazem wdzięczności dzieci dla rodziców za dar życia i przekazywane wartości. Słowa podziękowania skierowano również do nauczycieli, którzy dbają o rozwój wiedzy wśród uczniów, ale także wspierają rodziców w nieustannym procesie wychowawczym swoich pociech. W trakcie uroczystości nastąpił moment zwrócenia uwagi na dzieci, które potrzebują pomocy innych. Obecni w szkole przedstawiciele fundacji „Eco Textill - od Was dla Was” oraz Wójt Gminy Waldemar Sowiński wręczyli uczennicy klasy IV Monice Żurek rower, dzięki któremu Monika będzie mogła wraz z rodzicami odbywać wycieczki rekreacyjne. Dla Moniki i jej rodziców było to niezwykłe przeżycie, a za wspaniały prezent mama uczennicy Pani Anna Żurek dziękowała wzruszającymi słowami. Przy okazji tego wydarzenia, rower usprawniający poruszanie się wręczono również osobie dorosłej Pani Reginie Florczyk mieszkance Cukrówki. Na zakończenie uroczystości zabrał głos Pan Wójt Waldemar Sowiński , który złożył dzieciom najserdeczniejsze życzenia: wspaniałego dzieciństwa, zdrowia i udanego startu w dorosłość. Swój udział w uroczystości mieli również rodzice, którzy wspólnie z nauczycielami przygotowali dla uczniów słodki poczęstunek, gry i zabawy, kiełbaski z grilla. Każdy uczeń dostał również piłkę ufundowaną przez Radę Rodziców.

 

 

 

 


Powitanie wiosny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Cukrówce

21 marca  uczniowie i nauczyciele witali nadejście wiosny.
Z przygotowaną wcześniej marzanną wszyscy spacerowali po najbliższej okolicy.  W tym dniu zorganizowano liczne konkursy o tematyce wiosennej. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz smakowite gofry. Dużą atrakcją dla dzieci było spotkanie ze strażakiem OSP w Broniowie panem Mieczysławem Szparagą, który opowiedział o pracy strażaków. Przeprowadzono również pogadankę o zagrożeniach pożarowych i ich zapobieganiu. Uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego, dowiedzieć się o zastosowaniu sprzętu. Mieli również możliwość przejechać się wozem strażackim pod opieką strażaka i opiekunów.
Wspaniała wiosenna aura tego dnia wywołała wśród uczestników imprezy radosny nastrój.

 

 

 

 

 

 

  

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Cukrówce
Pierwszaki z naszej szkoły brały udział w Plebiscycie zorganizowanym przez Tygodnik Szydłowiecki. Echo Dnia w Internecie pod hasłem:
„Pierwszaki 2016/2017: Wybieramy dwie najsympatyczniejsze klasy            w powiecie szydłowieckim”
Zgłosiliśmy swój udział, wysłaliśmy na stronę zdjęcie klasy z opisem. Plebiscyt rozpoczął się 1 grudnia, a zakończył 26, tuż przed północą. W tym czasie, aby zagłosować na wybraną klasę, wystarczyło wysłać SMS o treści podanej w opisie klasy. Można było też głosować przez Facebooka i klik na portalu. W trakcie trwania głosowania bywało, że byliśmy liderami. Rywalizacja była bardzo ostra. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce w Powiecie Szydłowieckim uzyskując 5605 głosów. Nagrodą  jest  zwiedzanie i lekcja muzealna dla całej klasy w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze - Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Mirowie (14 uczniów). Ich wynik to 8059 głosów. Wygraliśmy natomiast ze Szkołą Podstawową nr 2 w Szydłowcu (klasa Ib, 18 uczniów) – 4409 głosów. Stoimy na podium, tak jak nasz skoczek Kamil Stoch w dwóch ostatnich konkursach Turnieju Czterech Skoczni. I tak jak on, bardzo się z tego powodu cieszymy. Nie uzyskalibyśmy tego bez ogromnego wsparcia rodziców, przyjaciół, absolwentów i sympatyków naszej szkoły. Wiemy, że głosy płynęły nawet z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Dziękujemy Wszystkim serdecznie!
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w CukrówcePierwszaki z naszej szkoły brały udział w Plebiscycie zorganizowanym przez Tygodnik Szydłowiecki. Echo Dnia w Internecie pod hasłem:„Pierwszaki 2016/2017: Wybieramy dwie najsympatyczniejsze klasy            w powiecie szydłowieckim”   Zgłosiliśmy swój udział, wysłaliśmy na stronę zdjęcie klasy z opisem. Plebiscyt rozpoczął się 1 grudnia, a zakończył 26, tuż przed północą. W tym czasie, aby zagłosować na wybraną klasę, wystarczyło wysłać SMS o treści podanej w opisie klasy. Można było też głosować przez Facebooka i klik na portalu. W trakcie trwania głosowania bywało, że byliśmy liderami. Rywalizacja była bardzo ostra. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce w Powiecie Szydłowieckim uzyskując 5605 głosów. Nagrodą  jest  zwiedzanie i lekcja muzealna dla całej klasy w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze - Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Mirowie (14 uczniów). Ich wynik to 8059 głosów. Wygraliśmy natomiast ze Szkołą Podstawową nr 2 w Szydłowcu (klasa Ib, 18 uczniów) – 4409 głosów. Stoimy na podium, tak jak nasz skoczek Kamil Stoch w dwóch ostatnich konkursach Turnieju Czterech Skoczni. I tak jak on, bardzo się z tego powodu cieszymy. Nie uzyskalibyśmy tego bez ogromnego wsparcia rodziców, przyjaciół, absolwentów i sympatyków naszej szkoły. Wiemy, że głosy płynęły nawet z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Dziękujemy Wszystkim serdecznie!

Na zdjęciu: dyrektor szkoły Elżbieta Krupa, wychowawczyni Aldona Olczyk i uczniowie klasy pierwszej: Mikołaj Bębenek, Maja Biegaj, Bartosz Kaleta, Zuzanna Kowalik, Alex Malinowski, Piotr Mosiołek, Maja Sikora, Jakub Turek.ZAKOŃCZENIE ROKU SIENKIEWICZOWSKIEGO W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W CUKRÓWCE2016 - ROK SIENKIEWICZA. Pod takim hasłem odbyła się 14 grudnia b.r. w szkole w Cukrówce uroczystość podsumowująca całoroczne obchody 170 rocznicy urodzin i 100 rocznicy śmierci patrona szkoły.

Część oficjalna rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i projekcją krótkiego filmu o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. 10 rocznica nadania szkole imienia dodatkowo podwyższyła rangę tego szkolnego święta. Spośród zaproszonych gości do szkoły w tym dniu przybyli: Naczelnik Wydziału Kultury, Zdrowia, Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Szydłowcu Joanna Strzelecka, radny powiatu Krzysztof Rejczak, Wójt Gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, radni gminy: Halina Winiarska, Andrzej Salamaga, Ryszard Goździk, Albert Kijak, dyrektor GCUW w Chlewiskach Ewelina Gwarek, wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. H. Sienkiewicza w Szydłowcu Marzena Janowska, dyrektorzy szkół z terenu gminy: Wiesława Pawlak, Małgorzata Dziwirek, Magdalena Siemieniec, Tomasz Ginter, dyrektor GOK w Chlewiskach Teresa Marciniak, kierownik GOPS w Chlewiskach Katarzyna Zbroszczyk, sołtys wsi Cukrówka Maria Salamaga, sołtys wsi Ostałów Dominika Bukowicz, prezes UKS „Hubal” Chlewiska Andrzej Świercz.

Goście obejrzeli prezentację multimedialną, której treścią były wspomnienia z nadania imienia szkole oraz zjazdu szkół sienkiewiczowskich w Szydłowcu w 2010 r.

Na początku akademii uczniowie przedstawili sprawozdanie pt. „Jak uczciliśmy rok Sienkiewicza w naszej szkole?” Były konkursy literackie i plastyczne związane z pisarzem, wycieczka do Oblęgorka, dworku ofiarowanego Sienkiewiczowi przez polskie społeczeństwo, albumy związane z sylwetką i twórczością noblisty, głośne czytanie dzieł Sienkiewicza, wystawa utworów pisarza, gazetki ścienne.

W części artystycznej wzięli udział uczniowie i nauczyciele szkoły. Skupiono się na zekranizowanych dziełach noblisty: „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski”.

Uczniowie odegrali scenki z w/w utworów, nauczyciele natomiast zaprezentowali piękne fragmenty prozy Henryka Sienkiewicza. Występom towarzyszyły pieśni z filmów wg prozy Sienkiewicza „Dumka na dwa serca”, „Rzeka marzeń”, Bogurodzica”, „W stepie szerokim”, „Hej, sokoły”.

W występach zaprezentowali się nauczyciele szkoły: Halina Winiarska, Karolina Błaszczyk, Monika Adamczyk, Agnieszka Strzelec oraz uczniowie: Dominik Bębenek, Hubert Bębenek, Kacper Turek, Dawid Bernyś, Julia Salamaga, Amelia Bębenek, Aleksandra Nowak, Maciej Florczyk, Bartosz Kloch, Dominik Budniak, Bartosz Czubak, Maja Czubak, Kamila Krupa, Krzysztof Szwugier, Łukasz Bednarek, Dawid Szparaga, Dominika Patyna, Julia Witaszek, Eryk Tarka, Paweł Rejmer, Kacper Woźniak.

Uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną z okazji nadania szkole imienia.

Uroczystość prowadziła dyrektor szkoły Elżbieta Krupa, która na zakończenie powiedziała: „O Sienkiewiczu można mówić bez końca. To, co przedstawiliśmy dziś to tylko niewielki wycinek rozległej dziedziny, jaką stworzyła twórczość tego pisarza. Wartości, jakie niesie ze sobą są wciąż aktualne i ważne. Dziękujemy Ci, drogi Sienkiewiczu, za chwile wzruszeń i wiarę w człowieka! Mieć Ciebie za patrona to wielki zaszczyt i duma”.

Rodzice uczniów przygotowali poczęstunek dla zaproszonych gości oraz uczniów szkoły. Wpisy do szkolnej kroniki uwieczniły wrażenia obecnych z tego niecodziennego wydarzenia.