1

Promo 1

Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach
Muzeum Techniki

2

Pałac Odrowążów

3

Zabytkowy Kościół z 1121r.

4

Zabytkowy zegar z 1902r.

Serdecznie witamy

W razie jakichkolwiek zapytań lub w celu
uzyskania pomocy, prosimy o kontakt.

 

Urząd Gminy w Chlewiskach
ul. Czachowskiego 49
26-510 Chlewiska


dane kontaktowe

Bo pamięć jest najważniejsza …

Pod takim hasłem 10 listopada, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. Henryka Sienkiewicza w Cukrówce uroczyście obchodzili 99 rocznicę odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości.

Już na szkolnych korytarzach dało się odczuć niecodzienną atmosferę. Tworzyli ją ubrani w galowe stroje uczniowie. Całości dopełniły wykonane na lekcji plastyki biało – czerwone kotyliony.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia była uroczysta akademia. Wszystkich zebranych powitała dyrektor szkoły pani Elżbieta Krupa. Podkreśliła wagę święta i to, że obowiązkiem każdego Polaka także tego najmłodszego jest kultywowanie polskich tradycji, szanowanie ojczystych barw i ciągłe poszerzanie wiedzy historycznej. Młody patriota jest uczniem sumiennym, pracowitym i uczciwym.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część artystyczna. Przygotowali ją uczniowie IV i V klasy. Nad całością czuwały nauczycielki: Renata Goździk i Anna Kryczka.

Przygotowany scenariusz składał się w większości z tekstów przedwojennych. A więc można było obejrzeć scenkę rodzajową o Bartku czy też przysłuchać się rozmowie Krakowa i Wilna - ważnych dla Marszałka Józefa Piłsudskiego miast. Co chwila rozlegały się pieśni legionowe w wykonaniu uczniów.

Uroczystość zakończył występ Mai i Piotrusia uczniów II klasy, którzy brawurowo wykonali pieśń: ,,Zwycięży Orzeł Biały” pod opieką wychowawczyni pani Aldony Olczyk.

 


Finał programu „Śniadanie Daje Moc” w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi im. H. Sienkiewicza w Cukrówce

W tym roku szkolnym nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc”. Dzieci klas I-III poznawały 12 zasad zdrowego odżywiania się poprzez różne zadania klasowe i domowe. 8 listopada odbył się finał tego programu. Uczniowie z pomocą nauczycieli i rodziców przygotowali uroczyste śniadanie, które wspólnie spożyli. Na poczęstunek zaproszeni zostali również p. Dyrektor Elżbieta Krupa i dzieci oddziałów przedszkolnych. Były to różnorodne kanapki, naleśniki, patki na mleku, sałatki owocowe… Odbyły się też konkursy wiedzy i sprawnościowe za co przedstawiciele klas otrzymali dyplomy. Koordynatorem programu w szkole jest p. Małgorzata Gruszczyńska.
 

...Każde dziecko jest dobre i bezcenne...

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Publicznej Szkole Podstawowej w Chlewiskach rozpoczął się od uroczystej akademii , którą zainaugurowała Pani Dyrektor Anna Jaśkiewicz serdecznie witając przybyłych gości: Wójta Gminy - Waldemara Sowińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy - Jerzego Gnata, Sekretarz Gminy Grzegorza Hylickiego, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Katarzynę Zbroszczyk, jak również przedstawiciela Fundacji „Eco Textill – od Was dla Was” Panią Monikę Lipnicką, a także obecnych na uroczystości rodziców oraz najważniejszych „ bohaterów dnia” - uczniów naszej szkoły. W przemówieniu skierowanym do najmłodszych, Pani Dyrektor podkreśliła, iż dzieci zajmują w życiu dorosłych najważniejsze miejsce. Rodzice cieszą się z narodzin dzieci, troskliwie opiekują się nimi przez całe życie , budują wokół nich atmosferę szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Jako pedagodzy wiemy, że dziecko to istota najpełniej naturalna, którą należy doskonalić, kształtować w nim rozsądek i wyobraźnię, ale rodzina, w której wzrastają dzieci jest niezastąpiona, to ona przekazuje najmłodszym najcenniejsze wartości: miłość, dobro, szacunek do siebie i innych. Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas I-VI była wyrazem wdzięczności dzieci dla rodziców za dar życia i przekazywane wartości. Słowa podziękowania skierowano również do nauczycieli, którzy dbają o rozwój wiedzy wśród uczniów, ale także wspierają rodziców w nieustannym procesie wychowawczym swoich pociech. W trakcie uroczystości nastąpił moment zwrócenia uwagi na dzieci, które potrzebują pomocy innych. Obecni w szkole przedstawiciele fundacji „Eco Textill - od Was dla Was” oraz Wójt Gminy Waldemar Sowiński wręczyli uczennicy klasy IV Monice Żurek rower, dzięki któremu Monika będzie mogła wraz z rodzicami odbywać wycieczki rekreacyjne. Dla Moniki i jej rodziców było to niezwykłe przeżycie, a za wspaniały prezent mama uczennicy Pani Anna Żurek dziękowała wzruszającymi słowami. Przy okazji tego wydarzenia, rower usprawniający poruszanie się wręczono również osobie dorosłej Pani Reginie Florczyk mieszkance Cukrówki. Na zakończenie uroczystości zabrał głos Pan Wójt Waldemar Sowiński , który złożył dzieciom najserdeczniejsze życzenia: wspaniałego dzieciństwa, zdrowia i udanego startu w dorosłość. Swój udział w uroczystości mieli również rodzice, którzy wspólnie z nauczycielami przygotowali dla uczniów słodki poczęstunek, gry i zabawy, kiełbaski z grilla. Każdy uczeń dostał również piłkę ufundowaną przez Radę Rodziców.

 

 

 

 

 

 


 

Powitanie wiosny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Cukrówce

21 marca  uczniowie i nauczyciele witali nadejście wiosny.
Z przygotowaną wcześniej marzanną wszyscy spacerowali po najbliższej okolicy.  W tym dniu zorganizowano liczne konkursy o tematyce wiosennej. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz smakowite gofry. Dużą atrakcją dla dzieci było spotkanie ze strażakiem OSP w Broniowie panem Mieczysławem Szparagą, który opowiedział o pracy strażaków. Przeprowadzono również pogadankę o zagrożeniach pożarowych i ich zapobieganiu. Uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie wozu strażackiego, dowiedzieć się o zastosowaniu sprzętu. Mieli również możliwość przejechać się wozem strażackim pod opieką strażaka i opiekunów.
Wspaniała wiosenna aura tego dnia wywołała wśród uczestników imprezy radosny nastrój.

 

 

 

 

 

 

  

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Cukrówce
Pierwszaki z naszej szkoły brały udział w Plebiscycie zorganizowanym przez Tygodnik Szydłowiecki. Echo Dnia w Internecie pod hasłem:
„Pierwszaki 2016/2017: Wybieramy dwie najsympatyczniejsze klasy            w powiecie szydłowieckim”
Zgłosiliśmy swój udział, wysłaliśmy na stronę zdjęcie klasy z opisem. Plebiscyt rozpoczął się 1 grudnia, a zakończył 26, tuż przed północą. W tym czasie, aby zagłosować na wybraną klasę, wystarczyło wysłać SMS o treści podanej w opisie klasy. Można było też głosować przez Facebooka i klik na portalu. W trakcie trwania głosowania bywało, że byliśmy liderami. Rywalizacja była bardzo ostra. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce w Powiecie Szydłowieckim uzyskując 5605 głosów. Nagrodą  jest  zwiedzanie i lekcja muzealna dla całej klasy w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze - Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Mirowie (14 uczniów). Ich wynik to 8059 głosów. Wygraliśmy natomiast ze Szkołą Podstawową nr 2 w Szydłowcu (klasa Ib, 18 uczniów) – 4409 głosów. Stoimy na podium, tak jak nasz skoczek Kamil Stoch w dwóch ostatnich konkursach Turnieju Czterech Skoczni. I tak jak on, bardzo się z tego powodu cieszymy. Nie uzyskalibyśmy tego bez ogromnego wsparcia rodziców, przyjaciół, absolwentów i sympatyków naszej szkoły. Wiemy, że głosy płynęły nawet z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Dziękujemy Wszystkim serdecznie!
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w CukrówcePierwszaki z naszej szkoły brały udział w Plebiscycie zorganizowanym przez Tygodnik Szydłowiecki. Echo Dnia w Internecie pod hasłem:„Pierwszaki 2016/2017: Wybieramy dwie najsympatyczniejsze klasy            w powiecie szydłowieckim”   Zgłosiliśmy swój udział, wysłaliśmy na stronę zdjęcie klasy z opisem. Plebiscyt rozpoczął się 1 grudnia, a zakończył 26, tuż przed północą. W tym czasie, aby zagłosować na wybraną klasę, wystarczyło wysłać SMS o treści podanej w opisie klasy. Można było też głosować przez Facebooka i klik na portalu. W trakcie trwania głosowania bywało, że byliśmy liderami. Rywalizacja była bardzo ostra. Ostatecznie zajęliśmy II miejsce w Powiecie Szydłowieckim uzyskując 5605 głosów. Nagrodą  jest  zwiedzanie i lekcja muzealna dla całej klasy w Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze - Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Mirowie (14 uczniów). Ich wynik to 8059 głosów. Wygraliśmy natomiast ze Szkołą Podstawową nr 2 w Szydłowcu (klasa Ib, 18 uczniów) – 4409 głosów. Stoimy na podium, tak jak nasz skoczek Kamil Stoch w dwóch ostatnich konkursach Turnieju Czterech Skoczni. I tak jak on, bardzo się z tego powodu cieszymy. Nie uzyskalibyśmy tego bez ogromnego wsparcia rodziców, przyjaciół, absolwentów i sympatyków naszej szkoły. Wiemy, że głosy płynęły nawet z miejsc oddalonych o tysiące kilometrów. Dziękujemy Wszystkim serdecznie!

Na zdjęciu: dyrektor szkoły Elżbieta Krupa, wychowawczyni Aldona Olczyk i uczniowie klasy pierwszej: Mikołaj Bębenek, Maja Biegaj, Bartosz Kaleta, Zuzanna Kowalik, Alex Malinowski, Piotr Mosiołek, Maja Sikora, Jakub Turek.ZAKOŃCZENIE ROKU SIENKIEWICZOWSKIEGO W PUBLIC