Turystyka
Co warto zobaczyć w naszej Gminie

Na terenie gminy Chlewiska działał oddział mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Stąd przez teren gminy przebiega czerwony Szlak Partyzancki „Hubala”. Pokonując ten szlak lub też przebywając w okolicy Chlewisk z innej okazji warto zapoznać się z historią tych terenów i co nieco zobaczyć. A jest co oglądać.

Pałac Odrowążów

Magiczne miejsce z 900-letnią historią i niezwykłym patronem – świętym Jackiem Odrowążem, który, wedle legendy, karmił ubogich tym, co umiał najlepiej przyrządzić, stąd jego przydomek „święty Jacek z pierogami” – leży niespełna 10 km na północny zachód od Szydłowca.
1

Brogowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Chlewiskach

Kapliczka na środku stawu w Chlewiskach - wybudowano ją najprawdopodobniej w końcu XIX w. na sztucznie usypanej wyspie. Umieszczona na niewielkim cokole figura św. Jana Nepomucena jest starsza i pochodzi przypuszczalnie z połowy XVIII w.
2

Skłoby - spacyfikowana przez Niemców wieś

11 kwietnia 1940 roku Skłoby zostały spacyfikowane przez Niemców w odwecie za działalność oddziału mjra. „Hubala”. Licząca blisko 400 gospodarstw wieś została doszczętnie spalona (ocalała tylko szkoła oraz około 2–5 innych budynków).
3

Zegar wieżowy

W centrum Chlewisk, przy ul. Czachowskiego Dionizego stoi niewielka wieża z zabytkowym zegarem. Wieża została wzniesiona na planie prostokąta, zbudowana jest z cegły i nakryta czterospadowym dachem krytym blachą
4

Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach

W skład Zabytkowej Huty Żelaza, oddziału Narodowego Muzeum Techniki, wchodzą zabytkowe budynki będące pozostałością po dawnej Hucie Żelaza, usytuowane na rozległych terenach zielonych. W architekturze budynków można odnaleźć elementy klasycystyczne, w których symetria i ład przestrzenny wzajemnie się przenikają.
5

Kościół św. Stanisława Bp Męczennika

Potwierdzone jest istnienie kościoła i parafii w Chlewiskach pomiędzy rokiem 1253 a 1326. Pierwszy murowany kościół został tu zbudowany w stylu romańskim około połowy XIII wieku.
6

Pomnik Dionizego Czachowskiego

W miejscowości Stefanków znajduje się pomnik Dionizego Czachowskiego wzniesiony w 1932 przez ksiąędza Jana Wiśniewskiego – proboszcza parafii w Borkowicach.
7
[ESC] lub